Пређи на главни садржај

НОЋ МУЗЕЈА У СЕЊСКОМ РУДНИКУ И СВИЛАЈНЦУ!

Ове године се у суботу 21.маја, тринаести пут одржава манифестација "Ноћ музеја". Реч је о манифестацији која је сваке године све посећенија  и све више мањих места се придружује организацији. 


Као што организатори кажу ово је манифестација која има за циљ децентрализацију културе, што подразумева да се у току једне ноћи широм Србије могу видети квалитетни културни садржаји. Највише средства добија од спонзора и продатих карата, а најмање од државе. 
У Ресавском крају ова манифестација се одржава у Музеју угљарства у Сењском Руднику, као и у Свилајнцу на неколико локацији. 

У МУЗЕЈУ УГЉАРСТВА - ИЗЛОЖБА 
"СОКОЛСКИ ПОКРЕТ У СЕЊСКОМ РУДНИКУ  ПОЛОВИНОМ ХХ ВЕКА"

Посетиоци Музеја угљарства у Сењском Руднику, моћи ће да се од 17 часова, до 1 час иза поноћи упознају са Соколским покретом који је основан 1930. године у Сењском Руднику и који је био покретач много значајних активности које су имале национални одјек, као што је 1950. године оснивање Радничког савета, првог у Србији.
Изложбу прате оригиналне фотографије, експонати и писани документи. 


У СВИЛАЈНЦУ ЗАНИМЉИВЕ ИЗЛОЖБЕ НА ВИШЕ ЛОКАЦИЈА 

Као и неколико година у назат Свилајнац нуди богат културни садржај у "Ноћи музеја" на више локација у граду. Поред Ресавске библиотеке, у организацију су сваке године укључени ентузијасти окупљени око магазина "Свила" који желе да Ресавцима пруже прилику да упознају своју прошлост. Без обзира што немају свој музеј. 

ШКОЛСТВО У СВИЛАЈНЦУ 
ЛОКАЦИЈА : ГИМНАЗИЈА 


Циљ ове изложбе је да фотографијама, предметима, рукописима и документима прикаже како су изгледали зачеци институционалног образовања у Свилајнцу. 

РЕСАВА- ЖИВОТ  ЉУДИ И ОБИЧАЈИ 
ЛОКАЦИЈА: ЦЕНТАР ЗА КУЛТУРУ 


То је изложба фотографија старих деценију и по која ће показати како у руралним деловима нажалост замире живот и обичаји. 



СВЕ РЕСАВСКЕ ЦРКВЕ И МАНАСТИРИ
ЛОКАЦИЈА: САЛОН МИЛАДИНОВИЋ


Поред живећих манастира и цркава који се налазе на територији Ресаве. Тежиште је стављено на остатке српског религиозног градитељства  из давно прошлих времена. 

ЗАДРУГАРСТВО У РЕСАВИ 
ЛОКАЦИЈА: ТРЖНИ ЦЕНТАР ЕВРОПА


Повод за ову изложбу је 120. година Задругарства у Ресави, са посебним акцентом на улогу Димитрија Катића. 




ПРВИ СВЕТСКИ РАТ У ЗАВИЧАЈНИМ ЗБИРКАМА 
ЛОКАЦИЈА: РЕСАВСКА БИБЛИОТЕКА


Изложба ће обухватити различиту грађу из времена немачке, а потом и бугарске окупације Свилајнца и Ресаве од 27.10.1915.-27.10.1918.









О овим изложбама се можете информисати на следећи линковима: 



                                                                                                                             Н.Р.

Коментари

Популарни постови са овог блога

ИНТЕРВЈУ СТОЈАДИН ТОМИЋ: НЕУМОРНИ ИСТРАЖИВАЧ ЗАВИЧАЈНЕ ГРАЂЕ

 НОВЕ ПУБЛИКАЦИЈЕ СТОЈАДИНА ТОМИЋА Прошле године негде на јесен шетајући поред сеоске цркве Свете Петке у Плажану затекли смо публицисту Стојадина Томића из Деспотовца, како фотографише цркву из више углова, након поздрављања открио нам је да припрема нову књигу о црквама и манастирима у Горњој Ресави, која ће бити капитално дело. Након његових речи присетили смо се да смо на Спасовдан слушали много о публикацији коју је урадио за цркву у Медвеђи поводом век и по њеног постојања. О томе шта се у књизи налази и шта ћемо пронаћи у новој књизи коју припрема Стојадин нам је радо открио, а ми смо знатижељно слушали и упијали сваку реч док је сунце последњим зрацима грејало лим на Плажанском храму.  Одакле идеја и зашто сте написали публикацију о цркви у Медвеђи? У време док сам прикупљао податке за нову публикацију о црквама и манастирима у Горњој Ресави, приликом посете цркви у Медвеђи, свештеник Миливоје Јанковић ме је замолио да поводом 150 година постојања овог храма за Спасовд...

"МЕДВЕЂА НА ДЛАНУ" САБОР ОКУПИО ФОЛКЛОРЦЕ ИЗ ТРИ МЕДВЕЂЕ

  У Медвеђи код Деспотовца одржан је фолклорни сабор „Медвеђа на длану“ у организацији КУД-а „Светозар Марковић“. Окупили су се фолклорци из Сладаје, Стењевца, Четережа као и из две братске Медвеђе, Градски хор Центра за културу у Деспотовцу и вокални солиста на саксофону Стефан Дугалић из Глоговца.  Након свечаног дефилеа кроз село, одржано је надметање у народним играма попут грижења јабуке, ношења јаја у кашики и круњења кукуруза. У току вечери приказан је богат фолклорно – музички програм, а у такмичњу за најлепши пар проглашени су брат и сестра Димитријевић из Сладаје. „ Ми смо презадовољни манифестацијом којој је присуствовао велики број учесника и посетилаца, а следеће године планирамо да сабор подигнемо на виши ниво “, каже Саша Николић, председник и уметнички руководилац сеоског ансамбла основаног пре више од седам деценија, чији чланови и данас поносно чувају игру предака и саборовање. Фото:приватна архива  

НА ДАНАШЊИ ДАН : ПРОШЛО ЈЕ ВИШЕ ОД ТРИ ДЕЦЕНИЈЕ ОД НЕСРЕЋЕ У ЈАМИ "СТРМОСТЕН"!

Рударство то мукотрпно занимање које вековима храни Ресавске породице, ризично је и непредвидљиво. Знали су то, али можда нису довољно веровали и рудари који су 21.04. 1984. последњи пут сишли у јаму "Стрмостен" из које се више нажалост никад нису вратили. Сваке године покрај подигнутог споменика руководство, камарати и породица полажу венце у знак сећања. НАША КОМУНА, 1984. Тог дана у јами "Стрмостен" у Водни, погинуло је више од 30 рудара. Југославија се тада дигла на ноге, пристизали су телеграми саучешћа породицама, отворен је жиро рачун за помоћ породицама погинулих, али и први литерарни радови којима се исказивала туга за великим губитком,несреће какве дуго Ресавци нису видели. То је укратко и резиме онога што је у посебном броју објавио Деспотовачки лист "Наша комуна".  Тамо се налазе подаци о томе како се експлозија догодила, као и шта је константовао лекар . НАША КОМУНА,1984. Реалистични догађај из јаме, о...